PSIM ZAPRZĘGIEM PRZEZ ŻYCIE

9 listopada 2021 r. na zaproszenie Biblioteki oraz Gminnego Ośrodka Kultury do Skierbieszowa zawitał podróżnik Krzysztof Nowakowski.

Pan Krzysztof jest maszerem, czyli przewodnikiem psiego zaprzęgu, adventurerem, fotografem, pisarzem – autorem książki „23 kilometr”. Wraz z żoną od wielu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem.

Podczas spotkania, w którym brali udział uczniowie klas siódmych SP w Skierbieszowie p. Krzysztof Nowakowski opowiadał o swojej pasji. Od ponad 20 lat zajmuje się hodowlą psów rasy alaskan husky, wyścigami i wyprawami na koło podbiegunowe. Jedną z ważniejszych odbył w 2010 r., kiedy to objechał psim zaprzęgiem lapońskie jezioro Inari, największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, pokonując 300-kilometrową trasę w 3 dni.

Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawostek z życia podróżnika – jak wygląda trening, przygotowania do wyprawy i jej przebieg. Podróżnik tłumaczył jak dba o psy biegnące w jego zaprzęgu, jak ważną rolę pełni lider czyli pies prowadzący zaprzęg oraz opowiadał o zmaganiach z silnym wiatrem, ogromnym mrozem i samotnością na trasie. Opowieści o życiowej pasji towarzyszyła prezentacja składająca się ze zdjęć i filmów z wypraw po dalekiej Laponii.

Serdecznie dziękujemy p. Krzysztofowi za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie nam swojej pasji.

 244 total views