ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

19 maja 2022 r. w związku z przypadającym niebawem Światowym Dniem Pszczół zorganizowałyśmy dla dzieci z klasy I SP w Skierbieszowie spotkanie z pszczelarką panią Beatą Borys, która wraz z mężem Jerzym prowadzi pasiekę w pobliskich Sadach.

Pani Beata ubrana w strój pszczelarski opowiedziała dzieciom o życiu pszczół, a także o  pracy pszczelarzy. Uczestnicy spotkania słuchali jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Dowiedzieli się, że w ulu jest królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie” – to ona znosi jaja z których wylęgają się młode. Są też pszczoły robotnice: zbieraczki miodowe i pyłkowe, magazynierki i trutnie. Każda pszczoła ma określoną funkcję jaką pełni w ulu i ciężko pracuje dla dobra całej społeczności.

 Pani Beata opowiedziała o tym, jak powstaje miód oraz jak wiele jest jego rodzajów, różniących się kolorem, smakiem i zapachem. Uczniowie usłyszeli również o zdrowotnych właściwościach miodu.

 Dużą atrakcją było oglądanie wyrobów z wosku pszczelego oraz  przyrządów, których używa się w pasiece: zobaczyliśmy m.in. ramki oraz podkurzacz, który dzieci z zapałem testowały.

Słodkim akcentem spotkania była degustacja pysznego miodu.

To niezwykle ciekawe spotkanie minęło w miłej atmosferze, a na zakończenie każde dziecko otrzymało na pamiątkę świeczkę z wosku pszczelego wykonaną przez panią pszczelarkę. Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i życzymy miodnego sezonu, zdrowych pszczół oraz dalszej owocnej pracy w pasiece.

 1,433 total views